تاریخ :  جمعه 26 خرداد 1396
نویسنده :  علیرضا ولیزاده
شمس الدین محمد متخلص به حافظ  و مشهور به خواجه ی حافظ و خواجه ی شیراز و ملقب به لسان الغیب یکی از چند تن نابغه ی اندک شمار تاریخ ادبیات جهان در حدود سال 726 هجری قمری در شیراز پا به عرصه ی گیتی نهاد و به علت اینکه قرآن را از حفظ است به او لقب حافظ داده اند.
بقیه در ادامه مطلب
بعد از مرگ پدرش، برادران هر کدام به سویی روانه شدند و شمس الدین محمد و مادرش تنها ماندند. وی زندگی اش را با تهی دستی گذراند تا اینکه زمانی که به سن جوانی رسید، به درخواست خویش راهی مکتب خانه گردید. وی در زادگاهش نزد دانشمندانی مانند قوام ادین عبدا... به تحصیل علوم پرداخت و در تفسیر حکمت و ادبیات عرب مهارتی چشم گیر یافت.
از ویژگی های حافظ می توان به خوش آهنگ بودن کلام، تنوع مضامین، روانی گفتار و استواری لفظ و معنی اشاره کرد.
وی تمام عمرش را با ریاکاران مبارزه کرد و در به کاربردن واژه های جدید استاد بود. در دوره ای که حافظ می زیست، شیراز وضع سیاس آرام و ثابتی نداشتولی با این حال مرکزی بزرگ برای کسب علم بود. درباره ی عشقش به دختری به نام شاخ نبات افسانه هایی بر زبان ها است که بر اساس همین حافظ او را به عقد و ازدواج خود در می آورد و در سن 38 سالگی محبوبش را از دست می دهد و بعد از آن نیز فرزندانش را از دست می دهد.
بیشتر اشعارش غزل است ولی در سرودن قصیده و ملمع و قطعه و رباعی نیز دستی توانا داشته است.
حافظ از شاگردان مولانا شمس الدین شیرازی بوده و بعد از آن در مدرسه ی استاد تدریس می کرده است. وی در دیوانش به تفسیری از قرآن اشاره کرده و در بعضی از غزلیات نیز از صوت و قرائت قرآن و تفسیر خویش نیز صحبتی به میان آورده است.
اشعار وی شیوا و دارای معانی عارفانه و عشقانه اند و بعد از گذر بیش از 600 سال هر خانه ای دیوان شیخ شیراز را دارد.
سرانجام این شاعر توانا در سال 791 هجری قمری یعنی 100 سال بعد از وفات سعدی در شیراز دار فانی را وداع گفت و در خاک مصلی به خاک سپرده شد.:: مرتبط با: ادبیات فارسی , تاریخی , زندگی نامه ,
:: برچسب‌ها: حافظ , شیرازی , حافظ شیرازی , زندگی نامه , تولد و وفات ,
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
وبسایت علوم پدیا
دانشنامه علوم.
مطالب فرهنگی، علمی ، مذهبی ، و ...
ایمیل مدیر: valizadeh.alireza123@gmail.com
برای نویسنده شدن ایمیل دهید.
  :: مدیر وب سایت : علیرضا ولیزاده
امتیاز شما به سایت چیست؟

oloompedia.ir/message motevasseteh.avablog.ir
 
 
   
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات