تاریخ :  جمعه 9 مهر 1395
نویسنده :  علیرضا ولیزاده
Image result for ‫تحقیق درباره 8 سال دفاع مقدس‬‎

بسم الله الرحمن الرحیم

مقدمه:
به خود می بالیم در كشوری زندگی میكنیم كه جای جای آن عطرآگین از حضور شهیدانی است كه تاریخ مارا با نثار خون خویش ، برای سربلندی ایران عزیز رقم زدند.به روح پاكشان درود می فرستیم و خاضعانه در برابر آرمان های بزرگ امام سر فرود می آوریم.

آغاز تهاجم
در جریان كنفرانس سران اوپك كه در سال 1353 در شهر الجزیره تشكیل شد ،  با تلاش هایی كه رییس جمهور الجزایر به عمل آورد  ، مذاكراتی بین شاه ایران و صدام حسین انجام شد كه نتیجه آن اعلامیه (6 مارس 1975) بود كه به قرداد 1975 الجزایر معروف شد.صدام حسین با پاره كردن قرداد 1975 الجزایر در مقابل دوربین های تلویزیونی ، جنگ و تجاوزعلیه ایران را در ساعت 20/14 روز 31 شهریور ماه 1359 با حملات هوایی آغاز و ظرف چند ساعت ، 19 نقطه مهم ، از جمله فرودگاه های كشور مارا مورد هدف قرار داد.
رژیم بعثی عراق در پی موافقت كاخ سفید ، عملیات تهاجم سر تا سری ارتش خود به خاك ایران را با رمز (یوم الرعد)به معنای (روز تندر) آغاز كرد.

دفاع مقدس و آمار
در كل دفاع مقدس 7 سال و 11 ماه ،  یا 2900روز و به عبارتی دیگر 95 ماه طول كشید كه این مدت دو برابر جنگ دو كره و دو برابر جنگ جهانی اول می باشد.
مجموعا در طول8 سال دفاع مقدس 163 عملیات كوچك و بزرگ وبه طور تقریبی هر 7 ماه یك عملیات علیه دشمن انجام شده كه در این میان 19 عملیات بزرگ ، 19 عملیات متوسط و125 عملیات كوچك انجام شده است.

شهدا
تعداد كل شهدایجنگ ایران و عراق ، طی آخرین آمار 188 هزار و 15 نفر اعلام شده است.
در جنگ تحمیلی 172056 نفر در درگیری با دشمن و 15959 نفر در بمباران شهر ها به شهادت رسیده اند.

شركای دزد ،  رفقای قافله
شوروی بزرگترین تامین كننده نیاز های تسلیحاتی عراق بود.
آمریكا بزرگترین متحد عراق بر علیه ایران بود.
آلمان بزرگترین كارخانه ساخت سلاح شیمیایی را در عراق ساخت.
فرانسه علاوه بر صدها هواپیما موشك و... یك بمب اتمی به عراق برای حمله به ایران هدیه نمود.
ایتالیا چند میلیون مین ضد نفر به عراق فرستاد.
سوئیس كابرد پروژه اورانیوم را در عراق آغاز كرد.
بلژیك قرداد ساخت پایگاه نظامی در عراق به قیمت 830 میلیون دلار منعقد كرد.
برزیل قردادی 10 ساله با عراق برای همكاری هسته ای امضاء كرد.
شیلی در ساخت بمب های خوشه ای به عراق كمك كرد.
اسپانیا سوئد ژاپن و آرژانتین كمك های نظامی متنوعی به عراق علیه ایران اعطا كردند.
اردن اولین كشوری بود كه به طور رسمی از عراق حمایت كرد و نیروی انتظامی به عراق اعزام نمود.
كویت وام بلا عوض 15 میلیون دلاری به عراق در جنگ علیه ایران اعطا كرد و جزیره بوبیان كه جزو خاك این كشور می باشد را از آغاز تا پایان جنگ به عنوان پایگاه موشكی و باند پرواز هواپیماهای عراقی برای زدن كشتی ها و حتی موشك باران شهر های ایران در اختیار عراق گذاشته بود.
مصر 3/5 میلیارد دلار موشك و تسلیحات به صورت رایگان برای عراق فرستاد.
سودان صدها تن از سربازان ارتش خودرا به جبه های جنگ علیه ایران اعزام نمود.
سازمان ملل سكوت ، مسامحه و تعلل در مقابل جنگ نابرابر علیه ایران.

سقوط خرمشهر
از رویا های رژیم عراق اضافه كردن بندر خرمشهر به خاك عراق بود كه سرانجام برای تحقق این رویا در31 شهریور 1359 ارتش صدام با استعداد 2 لشكر به شهر خرمشهر هجوم آورد و پس از 35 روز مقاومت بی نظیر و فراموش نشدنی  ، در تاریخ 4/8/1359 خرمشهر را به تصرف ارتش خود در آورد.
ارتش عراق پس از اشغال خرمشهر 700هزار تن كالا به همراه 500اتومبیل خارجی كه در بندر عظیم خرمشهر تخلیه شده بود را غارت برد.
پس از تخلیه اموال ، سرتیپ احمد زیدان ، فرمانده نیروهای عراقی مستقر در خرمشهر دستور تخریب كامل شهر را صادر می كند.منازل شهر با 300 تن »تی ان تی« (مواد انفجاری) تخریب می شود.

فتح خرمشهر
و سرانجام در روز سوم خرداد 1361در ساعت 50/13 خرمشهر پس از 575 روز اشغال  در مرحله چهارم عملیات بیت المقدس به دست توانمند رزمندگان اسلام آزاد شد.

خاطرات
سال 1361 ، قرار بود كنفرانس سران كشور های غیر متعهد در بغداد برگزار شود.اگر این كنفرانس برگزار می شد صدام به مدت 8 سال ریاست آن را بر عهده می گرفت.تنها راهی كه می شد از برگزاری كنفرانس جلوگیری كرد  ، نا امن نشان دادن بغداد بود كه صدام به امنیت آن خیلی افتخار می كرد.
صبح روز 31 تیرماه سال 1361 خلبان شجاع عباس دوران  ،  كه عراق برای سرش جایزه گذاشته بود.پس از بمباران پالایشگاه بغداد ، هواپیمای خود را كه آتش گرفته بود به هتل محل برگزاری اجلاس سران غیر متعهد ها كوبید و بدین ترتیب با شهادت خود كاری كرد كه این اجلاس به علت فقدان امنیت در بغداد ، برگزار نشود.پیكر پاك شهیددوران به همراه 570 شهید دیگر در دوم مرداد 1381 به خاك میهن باز گشت.
در عملیات كربلای یك وقتی یكی از عراقی ها خود را تسلیم كرد  ، گفت:من شیعههستم هنگام اعزام مادرم یك تكه پارچه ی سبز حرم امام حسین (علیه السلام) را به قصد تبرك به من داد و گفت:اگر اسیر شدی این پارچه نزد ایرانی ها خیلی ارزشمند است بگو مال كربلاست.باتو كاری نخواهند داشت.

دانستنیها
رژیم عراق از ابتدا تا پایان جنگ به هیچ یك از سربازان خود ،  كارت پایان خدمت نداد.
رژیم عراق در طول 8 سال دفاع مقدس ، 242 بار از سلاح های شیمیایی علیه ایران استفاده كرده است.
طبق اعلام سازمان حمایت از مجروحین سلاح شیمیایی مستقر در انگلیس ، عراق اولین رژیمی است كه غیر نظامیان خود را با سلاح شیمیایی بمباران كرده است.

پایان مقاومت
و سرانجام جنگی كه در تاریخ 31/6/1359 از طرف صدام با حمایت بیش از 50 كشور ، با نام "قادسیه" و با هدف اصلی براندازی نظام جمهوری اسلامی ، بر ایران تحمیل شده بود در تاریخ 7/5/1367 با سركوب حمله مشترك منافقین و ارتش بعثی عراق متوقف شد.

پس از هشت سال دفاع دلیرانه رزمندگان ، نه تنها دشمن نتوانست یك وجب از خاك كشورمان را اشغال كند ، بلكه در اوج درماندگی و عجز ، شكست را پذیرفت و همگان به عظمت و اقتدار جمهوری اسلامی ایران اعتراف نمودند.
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
وبسایت علوم پدیا
دانشنامه علوم.
مطالب فرهنگی، علمی ، مذهبی ، و ...
ایمیل مدیر: valizadeh.alireza123@gmail.com
برای نویسنده شدن ایمیل دهید.
  :: مدیر وب سایت : علیرضا ولیزاده
امتیاز شما به سایت چیست؟

oloompedia.ir/message motevasseteh.avablog.ir
 
 
   
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic