تاریخ :  سه شنبه 6 تیر 1396
نویسنده :  علیرضا ولیزاده
سهراب سپهری شاعر خوش آوازه ایرانی در 15 مهر ماه 1307 هجری شمسی در کاشان دیده به جهان گشود. بعد از به پایان رساندن تحصیلات دوره ابتدایی و متوسطه به دانش سرای مقدماتی تهران راه یافت و در خرداد ماه 1324 توانست دوره 2 ساله این دانشسرا را به پایان برساند و در مرداد 1332 موفق به پایان رسانیدن دوره نقاشی دانشکده هنرهای زیبا گردید.
در سال 1325 استخدام اداره آموزش و پرورش کاشان گردید و در همین سال اولین شعرش تحت عنوان« بیمار »در ماهنامه ی جهان نو به چاپ رسید و اولین کتاب شعرش با نام مرگ رنگ در سال 1330 منتشر گردید.
وی سفرهای متعددی  به روم، آتن، قاهره، توکیو، تاج محل، پاریس و آگره داشت.
در سال 1331 موفق به چاپ کتاب دیگرش با نام «زندگی خواب ها» گردید و در سال 1340 با فاصله 8 سال از کتاب قبلی اش کتابی تحت عنوان «گل آیینه» را به چاپ رسانید. «شرق اندوه» چهارمین کتاب وی است که همزمان با کتاب «آواز آفتاب» سروده شد و هر دو آنها در سال 1340 به چاپ رسید. «منظومه صدای پای آب» پنجمین کتاب شعر وی است که در سال 1344 منتشر شد.
سرانجام این شاعر توانا دی ماه سال 1358 به انگلستان جهت مداوای بیماری اش سفر کرد و در اسفند ماه 1358 به وطنش مراجعت نمود و در اسفندماه 1358 به وطنش مراجعت نمود و در روز اول اردیبهشت ماه سال 1359 دیده از جهان فروبست.

آب را گل نکنیم / شاید این آب روان می رود پای سپیداری / تا فرو شوید اندوه دلی
دست درویشی شاید / نان خشکیده فرو برده در آب / زن زیبایی آمد لب رود
«سهراب سپهری»:: مرتبط با: ادبیات فارسی , تاریخی , اطلاعات عمومی , زندگی نامه ,
:: برچسب‌ها: سهراب , سهراب سپهری , سپهری , زندگی نامه , زندگی نامه مختصر سهراب سپهری , زندگی نامه سهراب سپهری , ادبیات ,
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
وبسایت علوم پدیا
دانشنامه علوم.
مطالب فرهنگی، علمی ، مذهبی ، و ...
ایمیل مدیر: valizadeh.alireza123@gmail.com
برای نویسنده شدن ایمیل دهید.
  :: مدیر وب سایت : علیرضا ولیزاده
امتیاز شما به سایت چیست؟

oloompedia.ir/message motevasseteh.avablog.ir
 
 
   
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات